środa, 17 sierpnia 2022

Co z koleją pasażerską z gminy Siennica (stacja Grzebowilk) do Warszawy?

 



Pisaliśmy w sprawie połączenia kolejowego Mińsk- Grzebowilk

---------- Forwarded message ---------
Od: Adam Fularz <Adam.Fularz na s. wieczorna.pl>
Date: pon., 2 mar 2020 o 23:29
Subject: W sprawie przystanku kolejowego w Grzebowilku
To: <ugsiennica na s. poczta.fm>, <gmina na s. ugsiennica.pl>


Urząd gminy
Siennica
ul. Kołbielska 1 05-332

Państwo
Wójt Gminy Siennica - Stanisław Duszczyk

Zastępca Wójta Gminy Siennica - Mariusz Kozera

Sekretarz Gminy Siennica - Ksenia Wąsowska

Skarbnik Gminy Siennica - Renata Nowakowska

Przewodniczący Rady Gminy w Siennicy - Zenon Jurkowski

Szanowni Państwo, 
Ostatnio przewoźnik SKM Warszawa uruchomił, wnowił kursy do miasta Radzymin. Oferowane są kursy w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Patrząc na mapę, pomyślałem że kursy linii S2 możnaby przedłużyć do Grzebowilka, Pilawy, torowiskiem z Pilawy do Tłuszcza, łącznicą z pominięciem stacji Mińsk i torowiskiem z Tłuszcza do Pilawy do stacji Grzebowilk czy Pilawa. Na terenie gminy dodanoby przystanki SKM

  • Lubice
  • Gadka
  • Grzebowilk
  • Chochół
  • Mińsk Maz. Sosnkowskiego
etc.

Schemat sieci SKM Warszawa z propozycją dwóch dodatkowych postojów dołączam. Konieczne jest dodanie peronów na przystankach koło Grzebowilka etc.. Odpowiada za to PKP PLK. Przystanek Grzebowilk powstałby przy jednym z torów stacji Grzebowilk i mógłby powstać najprędzej. Co UG sądzi o proponowanych stacjach i przystankach? Czy ich realizacja była kiedykolwiek przedmiotem analiz czy planów? 
 
Proponuję by UG skontaktował się z przewoźnikiem SKM Warszawa, z samorządami na trasie oraz ustalił koszt usługi przedłużenia 6-8 połączeń w dobie o relację- Sulejówek - Grzebowilk. Samorząd może także wnieść do PKP PLK o budowę peronu Grzebowilk przy drodze ul. Kolejowa w Grzebowilku.

Proponuję wprowadzenie przystanków osobowych na istniejącej linii kolejowej nr 13. Ułatwi to codzienne dojazdy do Warszawy. Linia już dziś obsługuje poc. pasażerskie. Początkowo powstałby tylko przystanek Grzebowilk obsługiwany przez poc. TLK w relacji do Warszawy. Pociągi osobowe kursowałyby po zwiększeniu liczby przystanków, np. w taki sposób:

Proponowane przystanki- linia S2.
  1. Pilawa
  2. Lubice
  3. Gadka
  4. Grzebowilk
  5. Chochół
  6. Mińsk Maz. Sosnkowskiego
  7. Halinow
  8. i dalej jak linia S2 do Warszawy

Przystanek Grzebowilk powstałby przy jednym z torów stacji Grzebowilk. Gmina wg tego co ustaliłem, może porozumieć się z PKP PLK celem uzgodnienia możliwości budowy peronu pasażerskiego. Po jego budowie gmina wprowadziłaby połączenie autobusowe skoordynowane z koleją, do Siennicy. Część poc. regionalnych Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa- Dęblin mogłoby obsługiwać ten przystanek. 
--
Inne informacje:

Grzebowilk – stacja kolejowa w Grzebowilku w gminie Siennica, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim na linii kolejowej nr 13.

Jest to stacja kolejowa na zelektryfikowanej linii jednotorowej (potocznie mijanka). Obsługuje ruch pociągów towarowych oraz pospiesznych (w tym międzynarodowych). Nie jest dostępna dla pasażerów.

Stacja ma 5 torów - jeden główny i po dwa główne dodatkowe z każdej strony - wszystkie zelektryfikowane. Nie ma żadnych peronów ani ramp ładunkowych.

Przejeżdża przez nią większość pociągów relacji Warszawa - Lublin. Zatrzymują się z jednej strony na stacji Warszawa Wschodnia Osobowa, a z drugiej Pilawa lub Lublin.

Posiada połączenia ze stacjami:

Pilawa (linia 13)
Krusze (linia 13) i Tłuszcz (przez Krusze)
Mińsk Mazowiecki (linie 13 i 522)
Sulejówek Miłosna (linie 13, 521 i 2) i Warszawa Wschodnia Osobowa (przez Sulejówek-Miłosną)


Linia nr 13 Krusze (Tłuszcz) – Pilawa została otwarta w 1897 roku. Jej długość to 56,334 km. Stanowi wschodnią obwodnicę Warszawskiego Węzła Kolejowego. Pierwotnie otwarta w 1897 roku linia łączyła Tłuszcz z Pilawą. Łącznicę Jasienica Mazowiecka - Krusze wybudowano razem z odcinkiem Wieliszew - Tłuszcz linii nr 10, który do użytku został oddany w 1936 roku. Linia nr 13 figuruje w spisie linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Posiada obecnie 5 czynnych stacji towarowych. Elektryfikacja linii kolejowej nr 13 Krusze – Pilawa była podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu elektryfikacji został zelektryfikowany odcinek Mińsk Mazowiecki R101 – Pilawa. Oficjalnie pociągi elektryczne mogły z niego korzystać od 22 grudnia 1970 r. W ramach drugiego etapu zelektryfikowano odcinek Krusze – Mińsk Mazowiecki R101, który otwarto dla pociągów elektrycznych 27 maja 1972 r. Istnieją cztery czynne posterunki odgałęźne. Są to: Krusze, Jasienica Mazowiecka, Mińsk Mazowiecki R101 i Żołnierka. Linia posiada połączenia z liniami: nr 10 Legionowo – Tłuszcz, nr 2 Warszawa Centralna – Terespol, nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk oraz linią nr 12 Skierniewice – Łuków.

Szlak linii kolejowej nr 13 Krusze – Pilawa przechodzi w większości przez tereny lasów oraz pól uprawnych. Zabudowania wokół linii występują w niewielu miejscach. Linia charakteryzuje się wysokimi nasypami. Po linii prowadzony jest głównie ruch towarowy. Ruch na linii można podzielić właściwie na dwie części. Na odcinku Krusze – Mińsk Mazowiecki R101 prowadzony jest wyłącznie ruch towarowy. Niestety, kursuje tędy stosunkowo niewiele pociągów. Z kolei na odcinku Mińsk Mazowiecki R101 – Pilawa prowadzony jest zarówno ruch towarowy, jak i pasażerski. Kursuje tędy rozkładowo część pociągów TLK kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem.

Na linii prowadzone są bieżące remonty torowiska. W przyszłości istnieją pewne plany budowy peronów na stacjach towarowych. Należy jednak podejść z olbrzymim dystansem do tej informacji. Obecnie ruch na odcinku Mińsk Mazowiecki R101 - Pilawa jest większy, gdyż trwają remonty na linii nr 7 Warszawa Wschodnia - Dorohusk. Część pociągów jest kierowana objazdem przez linię nr 13. Są to głównie składy Twoich Linii Kolejowych.
 wg wikipedii
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz